2024. november 21., csütörtök

Mörk Leonóra: A Hellinger-Madonna

 


Kedves Olvasó!

Nagyon szépen köszönöm a Jaffa Kiadónak a lehetőséget!

Szeretem Mörk Leonóra könyveit! Csodálatos leíró mondatait, az óriási kutatómunkát, amit mindegyik könyvébe folytat, és azt a képességét, hogy összekapcsolja a múltat a jelennel.

A Hellinger-Madonna sem kivétel. Ebben a regényben Mörk Leonóra egy lebilincselő művészettörténeti rejtélybe vezeti be az olvasót, amely a 21. századi Budapesttől egészen az 1500-as évek Wittenbergjéig kalauzolt. A történet középpontjában egy titokzatos Madonna-kép áll, amely nemcsak a főhős, Kata, hanem az olvasó életébe is izgalmat és kérdéseket hoz. Nagyon élveztem, ahogy Kata kapcsolata a nagyapja festményével feltárult.

A szerző különleges módon fűzi össze a múlt és a jelen eseményeit, miközben két nőt mutat be: Katát, a modern kor művészettörténészét, aki egy fájdalmas csalódás után próbálja helyrehozni az életét. Tetszett a próbálkozásai, ahogy bemutatta a családfa állítást. A másik fontos szereplőnő egy rejtélyes fiatal hölgy a 16. századból, akinek története mély titkokat hordoz. Kata nyomozása a különleges festmény és rejtélyes fiatal nő ügyében egy letehetetlen regényt alkot.


Mörk Leonóra hihetetlen érzékkel építi fel a karaktereit, legyen szó Katáról vagy Johannesről, a német ügyvédről. Többször is mosolyogtam a párusokon. Szeretem, ahogy Nóra felépíti a romantikus részeket, sosem túlzó, vagy túlerőltetet. A két főszereplő kémiai kapcsolata és a festmény utáni hajszájuk mindvégig fenntartotta az érdeklődésemet. Ahogyan egyre közelebb kerülnek a rejtély megoldásához, úgy bontakozik ki a múlt fátyla is, amely mélyebbre nyúlik, mint elsőre gondolnánk.

A regény nemcsak izgalmas művészettörténeti utazás, hanem egy spirituális útkeresés is, amely a Hellinger-féle családállítás témáját is körüljárja. Kata számára a festményhez való viszony nemcsak szakmai kihívás, hanem saját élete és múltja megértésének is eszköze. Ezek a részek nagyon érdekesek voltak a számomra. 

A Hellinger-Madonna azok számára is remek olvasmány, akik szeretik a rejtélyekkel, történelemmel és mély emberi kapcsolatokkal teli történeteket. Egyszerre nyújt szórakozást és elgondolkodtató pillanatokat, miközben gazdagítja ismereteinket a művészet és történelem világában. Csak ajánlani tudom!


Értékelésem: ✯✯✯✯

                              (5/5)


A könyv adatai:

Kiadó:                            Jaffa Kiadó

Legújabb megjelenés:         2024

Oldalszám:                     320

Megvásárolható itt:        Jaffa Kiadó


Fülszöveg:

Kata, ​az elegáns pesti galéria művészettörténésze a szakmájában sikeres, a szerelemben kevésbé. Egy fájdalmas csalódást követően úgy dönt, kipróbálja a Hellinger-féle családállítást, ahol bebizonyosodik, magánélete kudarcaira a múltban kell keresnie a magyarázatot. Élményei akkor nyernek értelmet, amikor egy eltűnt családi örökség, egy Madonna-kép után kutatva Németországba utazik és megismerkedik a mű új tulajdonosával. Johannes, a weimari ügyvéd nem hajlandó megválni a képtől, ám meglepő ajánlatot tesz a lánynak. Kata igent mond a férfinak, és közösen igyekeznek felderíteni a festményt övező rejtélyt.
Nyomozómunkájuk az 1500-as évek Wittenbergjébe vezeti őket, ahol egy nap titokzatos fiatal nő érkezik a szász választófejedelem udvari festőjének, Lucas Cranachnak a házába. Matthiast, a festő legkedvesebb növendékét elbűvöli a különös idegen, és amikor a mester megbízza a lány portréjának megfestésével, a fiú olyan üzenetet rejt el a képen, amelyből a figyelmes szemlélő megrázó történetet olvashat ki.
Két fiatal nő, akiket ötszáz év választ el egymástól. De mi köti össze őket?
MÖRK LEONÓRA író, újságíró, szerkesztő, műfordító, éveken át az Elle főszerkesztő-helyetteseként, illetve a Nők Lapja vezető szerkesztőjeként dolgozott. Regényeiben nem elégszik meg azzal, hogy elmesél egy magával ragadó történetet, hanem izgalmas kultúrtörténeti kalandozásra is hívja olvasóit. A Hellinger-Madonna az eredetileg 2014-ben megjelent regény bővített, átdolgozott kiadása.