Kedves Olvasó!
Sajnos a nyár nagyon gyorsan elszállt és kicsit sem tudtam a blogommal foglalkozni. Ez az év igazán a tanulásról és sok munkáról szól. Miközben folyamatosan vágyom vissza az oldalaim frissítésére, ha pedig épp tudok pár oldalt olvasni már boldog vagyok.
Na, de most, hogy kezdem összeszedni magam itt az ideje behoznom a lemaradást.
Még a nyár elején volt szerencsém részt venni Ann Patchett "Tom Lake" című könyvének bemutatóján. Az eseményen a meghívott vendégek Dragomán György és Szabó T. Anna voltak, míg a beszélgetés koordinátora Szűcs Péter volt. Úgy éreztem fantasztikus beszélgetésük segített még közelebb hozni a könyvvilágát. Ez a bemutató volt a KULT könyvek első eseménye és nagyon boldog vagyok, hogy részese lehettem!
Dragomán György egy ismert és elismert író, magát pedig színpadia írónak gondolja. Ann Patchat könyveivel már hamarabb találkozott és szavaiból nagyon érződött, mennyire kedveli az írónő munkásságát. Szabó T. Anna viszont igazán most olvasott az írónőtől. Először angolul, majd magyarul is és lenyűgözte Csonka Ágnes fordítása.
Mind a ketten úgy gondolták, hogy annak ellenére, hogy amerikai témájú a könyv, magyarul is nagyon jól működik.
Az esemény azoknak szólt, akik már olvasták Tom Lake című könyvet, és azoknak is, akik még nem. Szűcs Péter egy különleges idézetet megosztásával kezdte el a beszélgetést, amely mély betekintést nyújtott a könyv világába.
Ezek után szóba került, hogy Dragomán György és Szabó T. Anna szinte egykorúak a könyvben megjelenő szülőkkel, ami érdekes párhuzamot hozott a beszélgetésbe. Dragomán György felhívta a figyelmünket arra, hogy Ann Patchet könyvei mindig sikeresek, ugyanakkor a cím adása is igazán megnyerő az ő szavaival élve: "Tom" utalva Tom Sawyer-re és Tom Gates-re mindig siker.
Szóba került az írás és olvasás folyamata is.
Dragomán György az írás folyamatáról mesélt, majd kiemelte milyen érdekes, hogy a főszereplőnő sokat beszél a lányaival, de nem mindent mond el nekik. Olyan érzés, mintha az olvasónak mondaná el a történeteket. Az kötet olvasása során a női pozíciók váltása is jelen van.
Szűcs Péter kiemelte, hogy a főszereplőnő legerősebb, legintimebb történeteit csak az olvasónak tárja fel, ami különlegessé teszi a könyvet. Dragomán György hozzátette mennyire érdekes, hogy nem mindent oszt meg a lányaival, még kevésbé a szemérmes dolgokat sem.
Szabó T. Anna szerint a könyv szerelmi-, anya- és családregény. Dragomán György hozzá fűzte, hogy a könyv nagyon szemérmetlenül szemérmes. Az esemény a "Mi kis városunk" című darabra van ráhúzva, ezzel játszik az írónő. Dragomán György és Szabó T. Anna együtt látták ezt a klasszikus iskolai darabot. A YouTube-on Paul Newman darabjaként is meg lehet nézni, amit Szabó T. Anna és Dragomán György szerint kihagyhatatlan mű.
Szabó T. Anna gondolata megfogott a könyvről. Szerint az időről szól: megbántunk-e valakit vagy megbántunk-e valamit.
Ezek után szóbakerültek társadalmi témák és a hétköznapok szépsége is.
Az eseményen természetesen előkerült a közösségi média, influenszerek, színészet, fenntarthatóság, klímaszorongás és a generációk összekapaszkodása is. Különleges gondolatok, különleges emberektől, ezekért a pillanatokért is nagyszerű részese lenni egy-egy ilyen könyvbemutatónak.
Szabó T. Anna felhívta a figyelmünket, hogy az írónő milyen szépen tudja a hétköznapokat elírni. Míg Dragomán György az amerikai álomról elmélkedett, amely a nagyvárosok felé hajtja az embereket, miközben az írónő visszavágyik a kisebb városokba, ahol kertészkedhet.
Az esemény lezárulta után még volt lehetőség Szabó T. Annával, Dragomán Györggyel és Szűcs Péterrel beszélgetni, vásárolni a különleges 21. Század Kiadó köteteiből, az új csodaszép könyvkötőkből is.
Az esemény közben egy film jutott eszembe: Anyám és más futóbolondok a családból. Meg is említettem Szabó T. Annának, hogy nagyon tetszett a film, amiben ő maga is szerepelt. Kicsit beszélgettünk róla, hiszen a könyv története hasonlít a filmhez, sőt Szabó T. Anna szerint ő is csak egy szerepet tud eljátszani, amit meg is mutatott ebben a műben. Csak ajánlani tudom, hogy ha még nem láttad, feltétlen nézd meg.
Felmerült bennem, hogy ezt a csodálatos napot egy különleges emlékként szeretném megőrizni. Egy hirtelen ötlettől vezérelve úgy gondoltam, a legjobb módja ennek az lenne, ha mindenkitől, akinek ezt a fantasztikus élményt köszönhetem, kérnék egy aláírást az esemény végén.
A buszt természetesen lekéstem, amikor utolsók között elhagytam a MOM Kult termét. Azonban meglepetésemre Szabó T. Annáék pont mögöttem mentek el és még gyorsan kaptam tőle egy kis érdekes információt információt. Ann Patchett egy taposógépen írta a könyvet, ezért ilyen boldog a regény hangulata. Ezek után igazán nem bántam, hogy az orrom előtt ment el a busz.
Összességében egy nagyon gazdag és inspiráló eseményen vettem részt, ami még közelebb hozta hozzám Ann Patchett "Tom Lake" című könyvét és az írók munkásságát.
Már nagyon várom, hogy megtudjam a következő KULT Könyv eseményre melyik kötetet választják ki a Kiadó fantasztikus kollégái és, hogy kiderüljön kik lesznek a meghívott vendégek.
A kötetet a Kiadó weboldalán vagy a BookUp könyvesboltban is beszerezhetitek. 😊 A 21. Század Kiadó social media oldalait pedig kimondottan érdemes követni a minőségi tartalmak és érdekes információk miatt.