Fodor Ákos: Zaj-szünet
Kedves Olvasó!
Nagyon szépen köszönöm a Fekete Sas Kiadónak a lehetőséget!
Fodor Ákos a magyar haiku költészet mestere. Nagyon szeretem a verseit, amelyek örök igazságokat tartalmaznak. Bár a haikuk nem hosszúságukról ismertek, mégis Fodor Ákos költészete elgondolkodtat, feldob, megfog, vagy épp elszomorít. Imádom, hogy sok érzelmet képes kiváltani pár sorral. Fantasztikus!
A Zaj-szünet című kötete mindössze 112 oldalból áll, így akár egy rövid utazásra, vagy a reggeli kávé mellé tökéletes társ tud lenni.
Szerettem volna írni Neked Fodor Ákosról, de hiába kerestem a könyveimben, az interneten nem találtam szinte semmit róla. Szóval inkább a Fekete Sas Kiadó írását idézem Fodor Ákos költészetével kapcsolatosan, amit a Zaj-szünet című kötetében jelent meg.
"Fodor Ákos a magyar haiku mestereként tartják számon, és való igaz, hogy számos művének e japán eredetű versforma ad formai keretet. Ám lírai mondandója jóval tágasabb és sokszínűbb annál, mintsem hogy egyenruhába lehetne kényszeríteni - és ő nem is tette ezt: minden egyes alkalommal gondosan mérlegelte, milyen "öltözetben" szeretne mutatkozni egy-egy verse: haikuként, vagy épp más módon. (...)
Nézz körül Te is kedves Olvasó a Kiadó oldalán, nagyon sok lenyűgöző könyvet találhatsz kiváló borítókkal! 💖
Külön megemlíteném a sok csodás útikönyvet, amit nyaralás előtt, alatt és után, esetleg helyett is érdemes beszerezni.
Értékelésem: ✯✯✯✯✯
(5/5)
Idézetek:
MESÉS
KORREKT FUTUROLÓGIAI JELENTÉS
EGY TANÁCS
QUALITATUM QUALITAS
FÖLÜLNÉZETBŐL
Fülszöveg:
Fodor Ákost a magyar haiku mestereként tartják számon, és való igaz, hogy számos művének e japán eredetű versforma ad formai keretet. Ám lírai mondandója jóval tágasabb és sokszínűbb annál, mintsem hogy egyenruhába lehetne kényszeríteni – és ő nem is tette ezt: minden egyes alkalommal gondosan mérlegelte, milyen „öltözetben” szeretne mutatkozni egy-egy verse: haikuként, vagy épp más módon.
Szövegeinek közös vonása tehát nem elsősorban a formai megoldások hasonlóságában keresendő, hanem inkább az általuk képviselt szemlélet megnyilvánulásában, amit már első, 1978-ban megjelent könyve is jól érzékeltet. Világával olyan szemlélődő békességbe invitál, amely képes új dimenzióba emelni a figyelmet, lehetővé teszi az evidensnek tűnő fogalmak újragondolását, alapos körbejárását, teret ad a szelíd játékosság derűjének. Tűnődései, ráismerései segíthetnek visszatalálni az önmagunkkal folytatott, benső párbeszéd folytatásához is, melynek hangjait mind gyakrabban nyomja el a hétköznapok praxisának hangosodó, gépies zakatolása.
„Számomra a költészet lényege nem egyéb, mint a ritka-drága, tartalmas és eleven csend, amely a legszükségesebb szavak foglalatába helyezve úgy ragyog föl, hogy képes átköltözni befogadójának szemébe-szívébe is” – mondta egy interjújában. Ilyen termékeny és időtlen csend-pillanatok születéséhez szeretnénk most alkalmat adni, a költő második posztumusz kötetének közreadásával.
A Fekete Sas Kiadónál eddig 6 kötete jelent meg 2009-től napjainkig + 1 válogatás:
- Gonghangok, 2009 (versek)
- Kis téli-zene, 2013 (versek)
- Gyöngyök, göröngyök, 2015 (válogatott versek)
- Zaj-szünet, 2017 (hátrahagyott versek)
- Zene-idő, 2019 (válogatott versek)
- Jelentés az útról, 2020 (válogatott versek)
- Beszédes Kép / Képes beszéd, 2021 (válogatott versek+fotók)