Böszörményi Gyula: Leányrablás Budapesten
Kedves Olvasó!
Nagyszerű!
Végig fenntartotta az érdeklődésemet, izgalmas és szerethető történet. A szereplők ábrázolása rengeteg munkával járhatott, mivel az író egykor létező szereplőket jelenített meg a lapokon. A lábjegyzetek pedig még különlegesebbé tették ezt a könyvet.
A történet 1896 és 1900 között játszódik, az író helyenként korhű nyelvezettel és leírásokkal nagyon élvezhetővé tette az olvasást.
Megszerettem Hangay kisasszonyokat, Ambrózy báróról pedig várom, hogy a következő kötetekből még többet tudjak meg.
Imádtam és nagyon várom, hogy a többi részét is elolvassam.
Értékelésem: ✯✯✯✯✯
(5/5)
Idézetek:
"– Látom, a kisasszony Jókait olvas. Mondja, nem túl nehéz ez magácskának?(…)– Nehéz volna? – bámultam rá elkerekedő szemmel, majd fél kézzel néhányszor megemeltem az ölemben heverő kötetet. – Nem, uram, én egész könnyen elbírok vele.A fiatalember bambán bámult vissza rám. Először láthatóan fel sem fogta a tényt, hogy épp ki lett gúnyolva. Ám mikor az ablaknál ülő idős hölgy (összesen csak mi hárman voltunk a kupéban) halkan felnevetett, végre leesett neki a papírkoronás.– Oh, nem a súlyára gondoltam – mondta a fiatalember, s arcát haragos pír öntötte el.""– Hangay kisasszony – hajolt meg felém kimérten, majd lenyomta a kilincset.Egyből elfogott a pulykaméreg, hogy ilyen félvállról… ekkora közönnyel… szinte az egész villát kitöltő egykedvűséggel üdvözöl.– Magának is szép napot, báró úr! – mondtam ridegen. – Ha szabad megjegyeznem, ma reggel igen pocsékul méltóztatik festeni!""– Fáradjon be, Hangay úr.– Oda? – sápadt el a könyvkereskedő.– Én majd idekinn őrködöm, és ha jön valaki, kuvikot utánzok.– A kuvik csak éjjel szól, báró úr! Nappal az olyan madár aludni szokott.– Sebaj – rántott a vállán mosolytalanul, s tán kissé sértődötten Richárd. – Akkor majd legfeljebb olyan kuviknak hisznek, aki alvászavarban szenved."
Fülszöveg:
Budapest, 1896.A város a millenniumi ünnepségek lázában ég. A békebeli Monarchia minden zugából tízezerszám tódulnak az emberek, hogy megcsodálják az ezeréves Magyarország egybehordott kincseit. Köztük van a Marosvásárhelyről érkezett, 16 éves Hangay Emma kisasszony is, akinek a rendezvények második napján nyoma vész.
Négy évvel később titokzatos távirat érkezik az azóta is gyászoló, idős édesapa, Hangay Árpád címére: a különös üzenetet Emma, a rég halottnak hitt lány küldte! Az ekkor 17 éves Mili kisasszony, Emma húga azonnal a fővárosba utazik, hogy nővére keresésére induljon.
A talpraesett, éles eszű lány nem sejti, hogy midőn felszáll a vonatra, rémálmokhoz hasonló kalandok sora veszi kezdetét, melyek kibogozásában egyetlen támasza a jó hírű, ám igen zord természetű mesterdetektív, Ambrózy Richárd báró lesz.
„A szereplők olyan elevenek, szinte lelépnek a lapokról. Elég néhány szó, és megtörténik a csoda: máris a múlt század fordulójának lüktető világvárosában találod magad, különös, borzongató kalandok kellős közepén. Szívből ajánlom egyhangú hétköznapokra és pihentető hétvégékre!”
– Katona Ildikó, hivatásos könyvrajongó