Gárdos Péter: Hajnali láz
Kedves Olvasó!
Szabados Áginak köszönhetően újabb lenyűgöző könyvet foghattam a kezembe. Sőt a boltjának a Libertine könyvesbolt és az Open Books Kiadónak, valamint Gárdos Péternek köszönhetően egy gyönyörű, gyűjtői változatot vehettem meg. Ebben a számozott és az író által dedikált könyvben fényképek és dokumentumok is megjelennek, amik még különlegesebbé tették ezt a regényt.
Nagyon élveztem hallgatni Gárdos Péter és Szabados Ági beszélgetését a könyvvel kapcsolatosan, így lentebb beszúróm azt a youtube felvételt. 😊 Csak ajánlani tudom, hogy Te is megnézd, sokat tud adni az olvasás élményéhez.
Na, de most már mesélek a történetről is. Rögtön belopta magát a szívembe, ahogy Gárdos Péter szülei megismerik egymást levelezéseik útján és természetesen egymásba is szeretnek. Ez a könyv a szeretet útjáról szól, ami meggyógyít, ami segít túlélni.
Érdekes volt mind a két szereplő szemszögéből megismerni az eseményeket, tragédiákat és örömöket látni. Bár egy része a könyvnek fikció olvasása közben minden történés valósághűnek hatott. Ez a regény nem magát a II. világháborút, a lágerek borzalmait, a nácik kegyetlenségét írja meg, hanem azoknak az embereknek a sorsát, akik túlélték a holokauszt. Nagyon kevés regény olvastam, ami főleg a szörnyűségek utáni gyógyulásról szól.
A történetben van szerelem, ármány, fordulatok, boldogság, szomorúság és küzdelem. Nagyszerű regény és csak ajánlani tudom, hogy Te is elolvasd! 💖
Értékelésem: ✯✯✯✯✯
(5/5)
Idézetek:
"Ha majd fiad lesz, kisöcsém, tanítsd meg,hogy az igazság nem puska meg revolver,s nem az javít a világ szenvedéséna rakétaágyú hogy milyen messze hord el.S a játékboltban, kisöcsém, fiadnakne katonát végy, a fehér játékpolconfakocka álljon, hogy már kiskorábangyilkolás helyett építni tanuljon!"„Az írás fiziológiai gyönyörűséget okozott, segített a dolgok mélyére látni, ráadásul őszintén érdekelték a női sorsok.”"Nem szeretem az aranyat, mindig arra kellett gondolnom, hogy mennyi idegen, aljas és gonosz indulat tapad hozzá. De ezt a két gyűrűt szeretni fogom, hiszen a Te véred áramát kapcsolja majd az enyémhez…""– Ő az igazi.
– Honnan tudod?
– Egyszerűen tudom."
Fülszöveg:
„Szüleim, Miklós és Lili hat hónapon át, 1945 szeptemberétől 1946 februárjáig leveleztek, mielőtt Stockholmban összeházasodtak volna. A levelek létezéséről ötven évig nem tudtam. Azután Apám halála után Anyám, szinte mellékesen, két formás levélköteget nyújtott át, búzakék és skarlátszínű selyemszalaggal összekötve. A történettel hosszú ideig képtelen voltam foglalkozni – aztán tíz évvel később megírtam a regény első változatát, s ezzel párhuzamosan elkészült a film forgatókönyve is. Abban a kivételes szerencsében részesültem, hogy írhattam is, rendezhettem is szüleim szerelmének történetét.”
Gárdos Péter
Svédország, 1945. A huszonöt éves Miklós Bergen-Belsen koncentrációs táborából a svédországi Gotland szigetére szállítják. Aztán a rehabilitációs kórházban ismét halálra ítélik: svéd orvosa hat hónapot ad neki. De Miklós hadat üzen a sorsnak, és levelet ír száztizenhét szintén Svédországban ápolt magyar lánynak azzal a céllal, hogy egyiküket feleségül veszi. Hamarosan rátalál az igazira: mint aki megtáltosodott, úgy ragadja magával a tizenkilenc éves Lilit bűbájos soraival, lehengerlő stílusával.
A Hajnali láz az élet szerelmes regénye, amelyet magyarországi megjelenése után a világ legfontosabb könyvkiadói is felfedeztek. A Publishers Weekly és a Booktrade a 2015-ös Londoni Könyvvásár legfontosabb könyvének tartotta, a világ vezető kiadói versengtek érte. Az elmúlt években szinte valamennyi európai országban megjelent, de már Tajvanon, Brazíliában, Kínában, Izraelben és Dél-Koreában is saját nyelven olvashatják a kötetet, mely irodalmi díjakat nyert el Londonban, Párizsban és Szentpéterváron. A könyv alapján készült film a szerző rendezésében 2015 végén került a mozikba.
