2024. május 21., kedd

Popper Péter: Mi az élet éttereme?

Étel- és életreceptek

Kedves Olvasó!

Nagyon szépen köszönöm a Kulcslyuk Kiadónak a lehetőséget!

Szeretek más kultúrákról olvasni, tanulni, ezért is éreztem úgy, hogy ezt a könyvet nekem el kell olvasnom. Popper Pétertől még eddig nem olvastam, pedig egy ideje már szemeztem a könyveivel. Örülök, hogy ez lett végül az első kötetem Tőle.

Popper Péter ebben a könyvében az indiai tartózkodásai során szerzett tapasztalatokat osztja meg az olvasókkal. Recepteket és verseket olvastam, valamint az indiai orvostudományról, gyógyászatról, ásványkövekről is újabb tudásra tettem szert. 

A sok információ ellenére Popper Péter felhívja az olvasó figyelmét arra, hogy egy könyv, egy rövid tanfolyam nem képes teljes mértékben átadni a megfelelő tudást. És természetesen ez a fajta tudás sosem érhet fel azokéval, akik abba az adott kultúrába születtek, nevelkedtek. Ennek ellenére ez a könyv tökéletes információ szerzésre, új ismeretek megszerzésére, esetleg szemléletmód váltásra. 

Pár receptet ki is gyűjtöttem magamnak és alig várom, hogy kipróbáljam őket. Örülök, hogy elolvashattam ezt a könyvet is. Csak ajánlani tudom!

Értékelésem: ✯✯✯✯

                              (5/5)

Idézetek:

"Tudomásul kell vennünk, hogy az Ájurvéda tudomány,  amit egyetemi tanulmányok során lehet elsajátítani, de semmiféle gyorstalpaló tanfolyamnak nem szabad teret biztosítani.
Akkor hát mi marad nekünk? A lényeg! Szemléletmód az egészséges testi és lelki feltételeiről, s mindarról, ami ezen a téren rajtunk múlik, amit önmagunkért tehetünk. Vagyis legyünk saját életünk okos gazdái, de semmiképpen sem rossz orvosai." (21 oldal) 


A könyv adatai:

Kiadó:               Kulcslyuk Kiadó

Megjelenés:         2023

Oldalszám:         300

Borítóterv:          Kovács Tamás

Felelős szerkesztő: Gutman Bea

Megvásárolható:  Kulcslyuk Kiadó


Fülszöveg:

Popper Péter egyik legkülönlegesebb művét tartja a kezében az olvasó: egy rendhagyó életmód- és szakácskönyvet, melyet elsősorban a neves pszichológus indiai tartózkodásai ihlettek. A keleti életbölcseletet és -gyakorlatot saját személyiségén szűri át, és azt mutatja meg belőle, ami meggyőződése szerint egy mai nyugati ember számára is befogadható és hasznos. Szemléletmódot vázol fel az egészség testi és lelki feltételeiről, s mindarról, ami ezen a téren rajtunk múlik, amit önmagunkért tehetünk.

A szerző célja semmiképp sem az volt, hogy tankönyvet vagy módszeres ismeretterjesztő művet írjon – a kötetet szabad asszociációi építik fel és teszik igazán élvezetessé. Ha vele tartunk, számos területre nyerhetünk bepillantást ebben a színes szellemi kalandban.

Olvashatunk sorsról és végzetről, betegségről és gyógyulásról, a szexuális élet zavarairól és serkentőiről, az ájurvédikus szellemi gyakorlatokról, az ásványi kövek és a gyógynövények használatáról, az ételek színének és ízének hatásairól, masszázsról, légzéstechnikákról, meditációról és jógáról – közben pedig megtanulhatunk különböző izgalmas keleti ételeket és italokat (többek között lasszit, halvát, raszát, dahlt, curryt) készíteni.