2024. szeptember 24., kedd

Huszti Gergely Adria Csillaga című kötetének zártkörű, koccintással egybekötött bemutatója az Open Books teraszán

Kedves Olvasó!

Továbbra is próbálom beérni magam, ezért szintén egy nyáron megrendezésre került különleges könyvbemutatóról fogok most mesélni.

Juhász Anna és Huszti Gergely beszélgetése az irodalomról, emberi kérdésekről és személyes történetekről is az Open Books Kiadóban. Úgy éreztem nemcsak az irodalmi művek létrejöttéről szólt ez az esemény, hanem mélyebb kérdésekről is, amelyek mindannyiunkat érintenek.

Sajnos sikerült pár percet késnem így bár nagyon kényelmes fotelből hallgattam végig az eseményt, de a velem szemben lévő ablakon beáramló erős fény lehetetlenné tette a fotózást. Később próbáltam azért behozni a lemaradást, persze visszagondolva már tudom, hogy lehetett volna minőségi multivideot készíteni. Ezért is tanulom még mindig a fotózást is. 😄 Na, de inkább térjünk a lényegre!

Juhász Anna az esemény előtt fejezte be az új könyvet. Gyorsan olvasható és letehetetlen kötetként jellemezte. Nem csupán egy könnyed nyári olvasmányról van szó, hanem mélyebb, emberi kérdéseket is boncolgató műről, amely mindannyiunkat összekapcsol. A történet az Adriai-tenger körül játszódik, ahol a karakterek élete és sorsuk fonódik össze.

Huszti Gergely szerint a könyv olyan női irodalom, amely irodalmi igénnyel íródott, mégis közérthető és átélhető. A női főszereplő első személyben meséli el saját történetét, visszarepítve az olvasót a világháborúk előtti időszakba. A személyes drámák és egyéni küzdelmek összefonódnak a világtörténelem eseményeivel, és ez a fajta feszültség az, ami leginkább megfogta őt az írás folyamata során.

Juhász Anna kiemelte, hogy a történet nincs túltolva, különleges meglepetés, hogy Ada, az első kötet főszereplője is visszatért. Bár a helyszínek és a karakterek között van kapcsolat, a történetek mégis önállóan is megállják a helyüket. Vagyis nem szükséges egymás után elolvasni a köteteket.

Az esemény során megtudtuk, hogy Huszti Gergely számára érdekes kihívás volt az első kötet mellékszereplőit most fontosabb szerepben visszahozni . Szerinte a karakterek nem fekete-fehérek, mindannyian színes személyiségek, akiket az olvasók könnyen megérthetnek.

Juhász Anna elmondta, hogy a könyvben nehéz helyzetekkel is találkozunk, például van-e megbocsátás, és mit tehetünk magunkért és mások felnővés történetében? A 20. század tele van háborúkkal, szenvedéssel és járványokkal, de a történet még mind ezek előtt játszódik, a kávéházak elvarázsolt világában. Itt azt is megtudtam, hogy a kávéházi jelenet New Yorkban, a fókával igaz történetben alapul. Miközben zajlik a történet az olvasó tisztában van azzal, hogy a pillanatnyi béke hamarosan véget ér. A könyv igazi különlegessége abban rejlik, hogy ikertestvérek állnak a középpontjában.

Ezt a korszakot különösen fontos bemutatni. Az elvágyódás, a társadalmi rangokhoz és családi elvárásokhoz való igazodás kérdései jelen vannak, de az ego és identitás kérdése mégse innen ered. A könyv alapvetően realista, mindenre van magyarázat, ha viszont valaki hisz akkor vannak jelek, melyek másképp értelmezhetőek. A szerző inkább az olvasóra bízza. 

Juhász Anna személyes tapasztalata szerint, amikor valakit elveszítünk, erősödik a hitünk abban, hogy van valami több. Ez az érzés áthatja a történetet is, és az olvasó személyes élményei által lesz érintett.

Huszti Gergely hozzátette, hogy azért is megy a főhős egy szeánszra, hogy megtudja, van-e valami a túlvilágon. Sir Arthur Conan Doyle példáját is megemlítette, aki fiát elvesztve keresett válaszokat a szeánszokon. Huszti Gergely kihangsúlyozta, hogy senkitől sem lehet elvenni a saját szubjektív élményét.

Juhász Anna szerint a főhősnő bátor, hiszen annak ellenére, hogy indulatai és érzései erősek, mégis követi a belső útját, képes megbocsátani. Huszti Gergely szerint a főhősnő csodálja a nővérét (a történetben az ikreknek van még egy nővérük), és bár ugyanazon az úton indul el, mégis másképp járja be azt. Ketten vannak az ikertestvérével, és ez adja a bátorságát, de a történet fő kérdése, hogy van-e egy olyan pont, ahol az ember már egyedül van. Személyes vágyak, történetek, vannak főszerepben, majd jön egy nátha és más dimenzióba kerülnek ezek a személyes történetek. 

Juhász Anna szerint a személyes történetek mellett fontosak a társadalmi kérdések is, például a női szerepek, a prostitúció helyzete, és az, hogy a női karakterek miként élik meg a saját sorsukat. Ada például a társadalmi illem szabályait törte meg, amikor hivatást választott, míg Dalma nem akart tétlenül várni a házasságra.

Az eseményen megtudtam, hogy a két könyv megírása között két év telt el, de a megjelenések között ennél is kevesebb idő. Juhász Anna kiemelte, hogy hatalmas kutatómunka áll mögötte. Huszti Gergely megjegyezte, aki szereti roskadjon bele. Számára fontos volt a korszak hiteles bemutatása, emiatt már könyvtára van a korszakról, és ezt az időszakot bemutató kötetekkel.  Szereti a kutatást, ezért még egy evezősversenyről is inkább kutatott, hogyan beszéltek akkor, és ennek mintájára írta meg a jelenetet a könyvben. 

Juhász Anna felvetette, hogy a könyv megírása hatással van az íróra is, és vajon Huszti Gergely elteszi-e a "kis kabinetjébe" (ahogy Flóra mondja a kötetben) az élményeket. Huszti Gergely szerint mindkét könyv sokat változott a szinopszis óta, ahogy maga az alkotási folyamat is formálta a történeteket.

A beszélgetés végén Juhász Anna megkérdezte, hogy ha Huszti Gergely elutazhatna a könyv világába, melyik karakter lenne. Huszti viccelődve válaszolta, hogy talán egy spiritiszta, aki megjelenik egy zászlós alakjában. Egy kislány aranyosan meg is szólalt, hogy "Tényleg?". Mindenki nevetett aranyos kérdésén és időzítésén. 

A történetben a szerelem is több rétegben bontakozik ki – nem túl mázosan, hanem finom, mély kötődésként, amely a másik ember és lelke megérintéséről szól. Huszti Gergely számára fontos volt, hogy amikor a karakterek megvallják érzéseiket, több rétegűek legyenek, és megmutassák emberségüket.

Juhász Anna hozzátette, hogy a könyvben szereplő napló- és levélrészletek más réteget mutatnak be, segítve az olvasót abban, hogy valódi érzéseket fedezzen fel a karakterekben. Lenyűgöző volt hallgatni Juhász Annát, ahogy a beszélgetés során az irodalmat belecsempészte, ahogy más szerzőktől is fejből idézet.  Régóta nagyon szeretem a Pura poesia műsort és olyan érzésem volt, hogy most élőben is kaptam egy részt. 

Végül Huszti Gergely felkérte Juhász Annát, hogy olvasson fel egy részletet a könyvből, fantasztikus volt. Anna pedig zárásul elmesélte, hogy az édesanyja vette át a könyvescsomagját, és mivel felkeltette az érdeklődését, így szinte egy nap alatt elolvasta a művet. Anna szerint ez is jól mutatja, hogy Huszti Gergely minden korosztályt meg tud szólítani. 

Különleges esemény volt, örülök, hogy betekintést kaphattam a kiadó épületében, részese lehettem egy fantasztikus beszélgetésnek, meghallgathattam a Rettenetes Mümők zenekart és még a kiadó kötetei közül is mazsolázniattam. Alig várom, hogy mindegyiket elolvassam és meséljek róluk. 

Rettenetes Mümők zenekar

Az Open Books Kiadó polcai




Huszti Gergely itt tudjátok megvásárolni:

Huszti Gergely könyvei

Az első kötetről itt írtam:

Huszti Gergely: Villa Abbázia

Az első kötet bemutatójáról pedig itt olvashattok: 

Villa Abbázia a Gundelben