2021. március 28., vasárnap

2021. március

 Pamela Binnings Ewen: Párizs királynője


Kedves Olvasó!

Nagyon szépen köszönöm a 21. Század Kiadó -nak, hogy elolvashattam ezt a könyvet is!

A történet Coco Chanel életét dolgozza fel valós és fikciós elemekkel játszva. Múltban és jelenben ugrálva, E/1 és E/3 szemszögből is olvashatja ezt a könyvet az olvasó. Kevés jelenet erejéig, de megismerhetjük Gabrielle-t, vagyis a gyermek Coco-t, akinek meghalt az anyukája és az apukája az aubazine-i árvaházban hagyja két lány testvérével együtt. Gyermekkoráról kevés emléket oszt meg az írónő az olvasókkal, mégis azok elég sötét képet festenek, egy nehéz, szenvedésekkel teli életről. Sokkal több fejezetet kapott a fiatal felnőtt Coco, aki a Royallieu-ben, egy kitartott szeretőként élt. Érdekes jelenet volt számomra, ahogy először Étienne, majd Boy szerelme lett. És bár a könyv többi szakaszában is több férfival keveredik össze Coco, valahogy mindig visszatérnek gondolatai Boy-ra. A kettejük kapcsolata megdöbbentett és nem ezt a végkifejletet vártam volna. 

Miközben megismerjük Coco múltját, a jelenben zajlik a második világháború. Többször azon kaptam magam, hogy meglepetten olvastam a mondatokat és gyakran felmerült a kérdés bennem, hogy Coco vajon ennyire naiv volt, vagy az írónő nem szeretné kegyetlen, számító nőként megjeleníteni a lapokon. 

A divat nem kap akkora nagy szerepet ebben a könyvben, míg a N°5 parfüm annál nagyobb részben volt jelen. A II. világháború alatt sokan akarták megkaparintani Coco kincsét és ezért ő szinte mindent feláldozott volna. Ezekben a részekben jelenik meg igazán Coco, a harcos, küzdő, kemény nő. 

Végeredményben vegyes érzéseim voltak a könyvvel kapcsolatosan. Hű életrajzi könyvnek nem felel meg, viszont egy érdekes regénynek annál inkább. Bár Coco egész életében kemény, harcos nőnek mutatkozott, ebben a történetben inkább a férfiak kénye-kedvének kitett, esendő hölgy. 

A borítója nagyon tetszik. Azoknak tudom ajánlani, akiket érdekel Coco Chanel élete vagy épp a II. világháború egy eddig még nem ismert, más szemszögből. 


Értékelésem: ✯✯✯✯✯

                              (5/5)

Idézetek: 

"- Hallgassatok Papára. Amikor szegények vagytok, akkor senkit sem érdekeltek. A szegény szenved; ez olyasmi, amit meg kell értenetek. Határozzátok el, hogy mindenért harcolni fogtok, amit az élettől akartok. Ez az egyetlen módja, hogy élni tudjatok."

" - Papa, mi az a shylock? 
- A shylock egy tolvaj, egy zsidó." 

"- Canaris admirális az egyetlen ember, aki segíteni tud Göringgel szemben, Coco. - Spatz hangja keserű lett. - De az admirális szívességért szívességet kér cserébe. Nem rossz üzlet a számodra. Csak arról van szó, hogy megosztod az információkat és az értesüléseidet."

"Ez olyan lecke volt számomra, amit sosem felejtettem el. A munka szabadság. A munka biztonság és függetlenség."
"Nem engedheti meg magának, hogy megrekedjen, sem azt, hogy a félelem áldozatává váljon."

"Coco Chanelről tudni lehetett, hogy antiszemita, és ellentmondásos, titokzatos nő, az érzelmi rétegeit pont olyan nehéz megkülönböztetni, mint a parfümje összetevőit. Gyakran mondják, hogy a Grasse-ban termesztett jázmin a N°5 legfontosabb komponense.  Nehéz megmondani, hogy mi a legfontosabb része Coco élettörténetének, az eseményeknek, amelyek formálták őt. De az én megérzésem az, hogy a legfontosabb motívumok nem a nehéz gyerekkora és az aubazine-i évek eseményeiből következnek, amelyeket élete nagy részében titokban tartott, hanem inkább az életéért folytatott kemény küzdelmekből és az André miatt érzett, mély bánatból. Ennek megítélését az olvasóra bízom."

 

Fülszöveg:

Coco ​Chanelt a legendás divattervezőt kifinomult stílusáért csodálják – amiatt a bizonyos ikonikus kis fekete ruha miatt –, leghíresebb kreációja a részegítő illatú Chanel No. 5 parfüm. A közismert figura mögött azonban bonyolult személyiség lakozik, akit intrikák értek, akiről sokféle gyanús pletyka terjedt. E regény lapjain megelevenedik a második világháború, Párizs négy éven át tartó német megszállása és Chanel titkos élete ebben a zűrzavaros időszakban.

Coco Chanel tudott könnyed, vidám, nagyvonalú lenni, ám kegyetlen, számító, manipulatív is. Miközben a Wehrmacht masírozott a Champs-Élysées-n, Chanel ott találja magát a Hotel Ritzben, a Reich főparancsnokának oldalán. Chanel az ellenség markában magánháborút indít, hogy kiszorítsa tulajdonrészéből zsidó üzlettársát, Pierre Wertheimert. Wertheimer az elharapózó antiszemitizmus miatt az Egyesült Államokba menekül, és magával viszi a Chanel No. 5 összetevőinek titkos receptúráját. Coco nem bízik meg a férfiban, amikor az New York külterületén be akarja indítani a gyártást. Célja, hogy egyedüliként birtokolja a márkát.

Miközben Párizs a németek uralma alatt sínylődik, Coco mindent megtesz a túlélésért. Nehogy leleplezzék sötét titkait, még a kollaborációtól sem riad vissza. Német kém lesz belőle, az F-7124-es számú ügynök, fedőneve: Westminster. Miért vetemedett erre? Meddig kell merészkednie, hogy viharos múltja többé ne kísérthesse a jövőjét?

2021. március

Emma Donoghue: Hívnak a csillagok


Kedves Olvasó!

Pár napja fejeztem be ennek a könyvnek az olvasását és azóta is keresem a megfelelő szavakat. Nagyszerű, magával ragadó, érzelmi hullámvasút ezek a szavak jól kifejezik milyen volt elolvasni a Hívnak a csillagok című könyvet, mégis kevésnek érzem. 

Köszönöm szépen a 21. Század Kiadónak, hogy elolvashattam! 

Gyönyörű könyv, a maga keserédességében!

A spanyolnátha, vagy épp az influenza, ahogy a könyvben hívják hasonló tűnetekkel pusztított, mint most a koronavírus. Ugyanúgy nagy számban betegedtek meg az emberek leterhelve az egészségügyet. Talán pont a hasonlóságok miatt érintett mélyen ez a könyv, de inkább az írónő elragadó írásmódja nyűgözött le a legjobban. A könyv elején összehasonlítottam a múltat és a jelent. A történet 1918-ban játszódik, az I. világháború még nem ért véget és bár az írek történelmük során számtalanszor próbálkoztak függetlenedni a britektől, de 1918-ban a legrosszabbkor próbálkoztak hatással lenni Londonra.  Ebben a kemény időben az írek képtelenek voltak összefogni. Az emberek fáradtak voltak a világháború rengeteg energiát elvett, a fejadagok kevesek voltak, alig volt áram, víz és még az influenza is tombolt. Azok az orvosok és nővérek, akik nem a fronton harcoltak, a kórházban küzdöttek a betegek vagy épp a saját életűkért. Jól mutatja be a könyv, hogy mennyire fontosak minden időben a kórházi dolgozok.  Inspiráló volt olvasni, hogy egyes emberekben mekkora küzdeni akarás van. 

A történet főszereplőnője Julia nővér, aki egy ideiglenesen kinevezett korábban tárolóként használt apró szobában az influenzával megfertőzött terhes nőket gondozta. Három ágy, három beteg asszony, akiknek nem csak a betegséggel, de a szüléssel is meg kellett küzdeniük. Három nap alatt játszódik a történet és ez a kevés idő alatt az ágyakon fekvő nők gyakran cserélődtek. Kemény volt a szüléseket végig kísérni, ahogy Julia minden nap küzd az anyukákért és a babáikért. Megdöbbentő volt olvasni az eseményeket, ugyanakkor le is nyűgözött, hogy a mai modern technika nélkül hogyan álltak helyt az akkori nővérek. 

Mélyen letaglózott az ír nők tudatlansága és az, hogy úgy tartották az a nő, aki nem szül tizenkét gyereket a férjének, az nem is szereti az urát. A nők ehhez is tartották magukat, így a rengeteg szülés megterhelte az ígyis gyenge nőket, akik a kemény időkben a szülés előtti utolsó órákat is gyárakban vagy a földeken dolgozva töltötték. Talán az egyik legmeglepőbb jelenet az volt, amikor egy tizenhét éves lányt hoztak be a szobába és a fiatal anyuka azt várta, hogy majd a köldökéből bújik elő a baba. 

A másik fontos szereplője a történetnek az Brigid, aki mint kisegítő csöppen bele Julia napjaiba. A lány egy olyan anyaotthonban nevelkedett, amiről mai napig cikkek jelennek meg. Írország sötét történelmi foltjának szokták nevezni. Én ebben a cikkben hallottam először róla: https://wmn.hu/ugy/54489-800-elasott-kisbaba---szembenezes-irorszag-legsotetebb-szegyenfoltjaval-

De sokkal durvább volt olvasni részleteket a bántalmazásokról. Nagyon sajnáltam Brigid-et, akinek esélye sem adatott tanulni, jobb életkörülményeket teremtenie magának. Ugyanakkor szívszorító történetén kívül jó volt olvasni arról, ahogy Julia tanítgatja és egyre szorosabb kapcsolat bimbózik közöttük. Az írónő mesterien, kellemesen és lágyan ír a kapcsolatukról.  

A harmadik fontos szereplő Lynn doktornő volt, az ír ellenállás egyik oszlopostagja. Egy doktor, aki életeket ment, nagyon ért a szakmájához, saját kórháza is volt és közben mégis az írek függetlenségéért is harcolt. Sajnos tevékenysége akkori emberekből gonosz pletykákat váltott ki. Nem sokan néztek jó szemmel a doktornőre. Én egy kicsit többet olvastam volna róla, ugyanakkor tetszett, ahogy Julia gondolkodás módjára hatással volt. 

A borító nagyon tetszik, ahogy utal a főszereplőnőre. Különleges és azonnal megfogott. 

Egy szó, mint száz nagyon megtetszett ez a könyv és mindenkinek csak ajánlani tudom! (Na meg egy csomag zsepit az utolsó részhez.) 



Értékelésem: ✯✯✯✯✯

                              (5/5)

Idézetek: 

"- Ennyiért csak a Nelson-oszlopig mehet - figyelmeztett a kalauz.
- Felemelték a viteldíjat?
- Nem, abból csak kavarodás lenne. Csak már nem mehet el olyan messzire egy pennyért.
Régen elmosolyodtam volna ezen az ellentmondáson."

"- Tudja, hogy az ápolónőnek melyik a legfontosabb testrésze?
Brigid értetlenül nézett rám.
- A keze? A lába? - Az arcomra mutattam, miközben kifejezéstelen képet vágtam. - Ha egy ápolónő arcára kiül az aggodalom, akkor a beteg is aggódni fog. Ügyeljen a vonásaira!"

"Akkor vettem fel ezt a szokást, amikor az első betegem meghalt. Huszonegy évesen, kisírt szemmel álltam, és fel kellett jegyeznem, mi történt, úgy, hogy más ne lássa. Egy újszülött esélyei mindig bizonytalanok, de ebben a kórházban büszkék voltunk arra, hogy a lehető legkevesebb édesanyát veszítettük el, így aztán nem volt olyan sok kör az órámon. A legtöbbet ezen az őszön karcoltam fel." 

" - Roppant kijózatínó ez a járvány - tette hozzá bánatosan. - Itt vagyunk az orvolás aranykorában, hatalmas lépéseket teszünk a veszettség, a tífusz, a torokgyík ellen, erre egy teljesen hétköznapi influenza két vállra fektet bennünket. No, most önök a legfontosabbak: a gondoskodó ápolók. Nagyon úgy tűnik, hogy jelenleg egyedül a szeretetteljes gondoskodás képes életeket menteni." 

"- A csillagokra mindent rá lehet fogni - dünnyögte. 
- Parancsol, doktornő? 
- Ezt jelenti az influenza - felelte. - Influenza delle stelle: a csillagok hatása. A középkori Itáliában azt tartották, hogy a betegség bizonyíték arra, hogy az ég irányítja a sorsot, az embereknek szó szerint megvan a maguk csillagzata." 

" - Mi mindent megtettünk, amit lehet Power nővér.
Bólintottam.
- És előbb-utóbb kifullad ez a járvány.
- Tényleg? - kérdezte Mary O'Rahilly. - Hogy lehet ebben ilyen biztos?
- Az emberi faj végül minden kórsággal békét köt. - felelte az orvos. - Vagy legalábbis holtpontra jutunk vele. Vagy így, vagy úgy, de mindig megyünk tovább, és minden új életformával osztozunk ezen földön."

Fülszöveg:

1918, ​Dublinban tombol a spanyolnátha, Írországot feldúlta a háború és a járvány. A kórház szülészetén Julia Power nővérnek nincs elég embere, miközben a várandós anyákat, akik elkapták a szörnyű vírust, közös karanténba zárják. A nővér körül felbukkan két kívülálló, dr. Kathleen Lynn, aki állítólag lázadó és keresi a rendőrség, és egy fiatal önkéntes segítő, Bridie Sweeney.
A három nő három nap leforgása alatt megváltoztatja egymás életét. A szűkös, sötét szülészeti osztály lakóit a járvány megtizedeli, de a rettegéssel teli világban újszülötteknek adnak életet. Az anyák és a személyzet kifogyhatatlan gyengédséggel, emberségesen teszik a dolgukat, helyt állnak a lehetetlennel határos helyzetben.
Mindig van remény, és nincs olyan szörnyűség, amiből ne lenne kiút – üzeni nyomban klasszikussá vált új regényével Emma Donoghue.

2021. március 4., csütörtök

2021. március

Holly Black: The Queen of Nothing - A semmi királynője



Kedves Olvasó!

Hajnal kettőig tartott, de elolvastam A semmi királynőjét. Szerintem ez az időpont nálam nagyon jól szimbolizálja mennyire megszerettem ezt a trilógiát. 😀

Ahogy az előző kettő kötetben, úgy itt is rengeteg fordulat, meglepetés várja az olvasót, de végre igazi szerelem is. 

Jude-ban továbbra sem csalódtam, harcias, makacs, okos, védelmező maradt. Még egy kicsivel több Cardan-t is kaphat az olvasó, aminek nagyon megörültem. Taryn meglepett és bár sosem lesz a kedvencem, a végére elfogadtam és boldog befejezést kívántam neki is. Vivi és Heather viszonya nekem tetszett, főleg, ahogy ebben a kötetben alakult. 

Elég erős függővéggel zárult az előző kötet, ami belátom annyira nem tetszett, de A semmi királynőjének a záró rész miatt megbocsátottam Cardan-nak. Mind az epilógus, mind a bónusz rész nagyon tetszett, végig mosolyogtam. 

Nagyon várom, hogy lefordítsák a How the King of Elfhame Learned to Hate Stories! Úgy érzem még nem tudom elengedni ezt a történetet, még többre vágyom belőle! 

Lenyűgözött, rabul ejtett és elvarázsolt ez a trilógia. Első perctől fogva a kedvencem lett és ez nem is változott. Az írónő részletgazdagon jeleníti meg Tündérföldét, magukat a szereplőket, a történetek tökéletesen kidolgozottak. A borítókért pedig oda meg vissza vagyok, ahogy utalnak a történetre, művésziek, gyönyörűek. 

Értékelésem: ✯✯✯✯✯

                              (5/5)

Spoileres Idézetek: 

"Szép estét, felség, te áruló varangy!" 
"– Olyan régóta élünk már páncélban, te meg én. És már nem vagyok benne biztos, hogy képesek vagyunk megszabadulni tőle.
– Egy újabb talány? – kérdezem. – Ha megválaszolom, megcsókolsz újra?
– Ha azt szeretnéd." 
"-Ez az én szobám! – Tiltakozott Cardan sértetten. – Az én feleségem!
-Igen, ezt már hallottuk párszor – felelte Bomba. – De ki fogom szedni a varratait, és gondolom, nem szeretné végignézni.
-Nem is tudom – szúrom közbe. – Talán szeretné hallani, ahogy sikítok.
-Szeretném – helyeselt Cardan, de azért felállt. -És egy nap talán fogom is." 
"Szívem mégis ott pihen veled a halandók világának különös földjén, ahogy a Mélytenger hideg vizébe is veled tartott." 
"– Annyira unni fogja magát, hogy megpróbálja majd irányítani az életed minden egyes apró részletét –figyelmezteti Taryn. – Vagy megszervezi a szomszédos társasház megszállását." 
"Felemelem a műanyag poharamat.
– A családra!
– És Tündérföldére! – emeli Taryn is a sajátját.
– És a pizzára! – szólal meg Oak.
– És a történetekre! – mondja Heather.
– És az új kezdetekre! – teszi hozzá Vivi.
Cardan elmosolyodik, engem figyel.
– És a mesteri tervekre!"

Fülszöveg:

A ​hatalmat sokkal könnyebb megragadni, mint megtartani.
Jude alaposan megtanulta ezt a leckét, amikor mérhetetlen hatalomért cserébe lemondott a gonosz király, Cardan feletti uralmáról.

Tündérfölde száműzött halandó királynéjaként elveszettnek érzi magát, a semmi királynőjének. Ám megfogadja, hogy mindent visszaszerez, amit elvettek tőle. Az esély kétszínű ikertestvére, a szintén halandó Taryn képében érkezik meg, akinek az élete veszélybe kerül.

Jude kénytelen vállalni a kockázatot, és visszatérni a veszedelmes tündérudvarba, valamint szembenézni a Cardan iránti érzéseivel, hogy megmentse a nővére életét. Csakhogy sok minden megváltozott Elfhonban a távozása óta. Háború közeleg. Jude beférkőzik az ellenséges tábor mélyére, és ő maga is belekeveredik a véres politikai csatározásba.

Amikor egy eddig szunnyadó, ám igen erős átok elszabadul, pánik söpör végig a vidéken, és Jude választani kényszerül a becsvágya és az embersége között…

A levegő népe trilógiájának várva várt, döbbenetes fináléja.

2021. március 2., kedd

2021. március

Holly Black: The Wicked King - A gonosz király



Kedves Olvasó!

Az első kötet után kíváncsian kezdtem el olvasni A gonosz király című könyvet. Továbbra sem csalódtam az írónőben. 

Ahogy az előző kötetben, úgy itt is úgy éreztem, hogy lassan kerülnek a helyére a darabkák és a legtöbb érdekes, meglepő fordulatok inkább a könyv végén derülnek ki. Te jó ég, ez a zárás után lehetetlen nem rögtön a harmadik kötet után nyúlni! Na, de előtte azért megírom a második kötetről a véleményemet. 😀

Lássuk, Jude továbbra is az egyik kedvenc főszereplőnőm. Harcias, okos és erős egy olyan világban, ahol mindenki csak lenézi. Cardan-t még mindig hiányolom a történetből, bár A gonosz királyban kicsit több szerepet kapott, mégis úgy érzem ennyi belőle még nem elég. 

A legtöbb szereplőről eddig kiderült, hogy nem olyanok, mint hittem, sok árulás és mulatság volt ebben a könyvben is. Egy pillanatig sem unatkoztam. 

Tetszik, hogy a tündérek képtelenek hazudni, mégis szavaikat aszerint használják, ahogy érdekük kívánja. Manipulatívak és hatalomvágyóak. Lenyűgözött, ahogy a világuk felépül, a részletgazdag leírások és az egész történet kidolgozottsága. Csak ajánlani tudom! ❤️

Értékelésem: ✯✯✯✯✯

                              (5/5)

Idézetek: 

"Minden hegynek van lejtője is, mondta anya mindig apának. Egyike volt azoknak a fura szólásoknak, amikről a felnőttek elvárták, hogy megértse őket, pedig semmi értelmük nem volt, mint a „jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok” vagy „az éremnek két oldala van”, meg a teljességgel érthetetlen „királynak is szemébe néz a macska”. Most, hogy ő maga is egy magaslaton állt karddal a kezében, valahogy jobban értette a szólást." 
" Tudni akarod, mit tettem, hogy felemeljen? – kérdezem, és közelebb hajolok hozzá, elég közel ahhoz, hogy érezze a leheletem melegét. – Szájon csókoltam, aztán megfenyegettem, hogy megint megcsókolom, ha nem teszi, amit mondok." 
"A saját életedet könnyű kockára tenni, nem igaz? Könnyű megbékélni a veszéllyel. De egy stratéga néha kénytelen mások életével is számolni, még azokéval is, akiket szeret." 
"– Elmesélek egy történetet – mondja Cardan. – Akarod hallani? Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy emberlány, akit elraboltak a tündérek, és ezért megfogadta, elpusztítja őket.
– Hű! – bukik ki belőlem. – Ez aztán tényleg tükrözi, milyen szar uralkodó vagy, ha azt hiszik, az uralmad alatt elpusztulhat Tündérfölde."  
"Hát persze! Nem lehet egyszerű útvesztő. Nem, nyilván ennek is az én dolgomat kell nehezítenie." 
"Azt hallottam , a halandók szerelme nagyon hasonlít a félelemre. Gyorsabban ver a szívetek. Kiélesednek az érzékeitek. Mámoros állapotba kerültök, talán még bele is szédültök. – Rám pillant. – Igaz ez? Rengeteget megmagyarázna a fajtáddal kapcsolatban, ha kiderülne, valóban össze tudjátok keverni a kettőt."

Fülszöveg:

A ​New York Times bestseller The Cruel Prince – A kegyetlen herceg varázslattal és vérszomjjal teli folytatása.

Elég erősnek kell lenned, hogy fáradhatatlanul újra és újra lesújts.

Az első lecke az, hogy erősödj meg.

Miután kiderült a döbbenetes tény, miszerint Oak Tündérfölde örököse, Jude-nak meg kell védenie az öccsét. Ennek érdekében magához láncolta a gonosz királyt, Cardant, akit a háttérből irányít. Tündérfölde folyamatosan változó politikai szövetségei között még akkor is nehéz lenne lavíroznia, ha Cardan mindenben engedelmeskedne neki. Csakhogy a király mindent megtesz annak érdekében, hogy megszégyenítse Jude-ot, és aláássa a hatalmát, hiába nyűgözi le továbbra is a lány.

Amikor egyértelművé válik, hogy egy Jude-hoz közeli személy el akarja őt árulni, és ezáltal veszélybe sodorná nemcsak a saját, hanem az összes szerette életét, Jude kénytelen az áruló után nyomozni – miközben a Cardan iránt érzett bonyolult érzelmeivel is viaskodik –, hogy halandóként magánál tarthassa a hatalmat a tündérvilágban.

Azt hallottam, a halandók szerelme nagyon hasonlít a félelemre.