Asztalos Emese (szerk.) · Horváth Panna (szerk.) · Juhász Anna (szerk.): Szemközt a pusztulással egy ember lépked hangtalan & Pilinszky János összes versei
Kedves Olvasó!
Ebben a bejegyzésben két könyvről szeretnék mesélni, de mindenek előtt magáról a költőről írnék.
Pilinszky János benne van az irodalmi tankönyvekben, én sajnos nem tanultam róla anno. Először instagramon a Vates projekt oldalán a Van ilyen című verséből egy idézetet olvastam tőle és valahogy rögtön a szívembe zártam. Mutatom is azt az idézetet:
"Csönd akartam lenniés dobogás.Lépcső közé szorult világ,senki és semmi. Hétvégi remény."
Pilinszky költészetére nagy hatást gyakorolt, amikor 1944-ben behívták katonának és egészen Harbach nevű német faluig mentek a csapatával, ahol is szembe találta magát a fasizmus szörnyűségeivel, a lágerek borzalmaival, a holokauszttal. A háború után, ahogy sok más író, költő társa, mint például Nemes Nagy Ágnes, a szovjet mintára épült politikai helyzetnek voltak kitéve. Ez azt jelentette, hogy a művészeket, írókat, költőket, festőket, zenészeket stb. a három T szerint kategorizálták, vagyis támogatott, tűrt, tiltott. Pilinszkyt inkább utóbbi kettőbe sorolták, olykor megtűrték, de gyakran tiltották. Később a politikai helyzet enyhülése után egyre több verses kötete jelenhetett meg, Európába, főleg Párizsba is eltudott utazni.
Márkus Anna festőnő iránt első látásra vonzalmat érzett. Egy kiránduláson találkoztak, Pilinszky próbált a hölggyel festészetről beszélgetni, amihez lássuk be nem nagyon értett a költő. Az Aranymadár című kötetet közösen alkották meg, és a munkafolyamat végére össze is házasodtak, ám ez nem tartott sokáig, pár hónappal a házasság kötés után külön költöztek. Bár Pilinszky nagyon szerette Annát, majd élettársát és második feleségét is, mégis volt egy nagy titka, amit nem tudott elfogadni magában, megbékélni vele a mélyen hívő éne, ugyanis Pilinszky a férfiakhoz vonzódott. Czeizel Endre orvos-genetikus több tanulmányában is arra következtet, hogy a költő látens homoszexuális volt, ám vallása nem tette lehetővé számára, hogy megélje énjének ezt a részét.
Napi három doboz cigarettát szívott, ami miatt a legtöbb képén megjelenik a füst, homály. Sok alkoholt és töménytelen kávét ivott, számolatlanul szedett gyógyszereket. Ezek ellenére élete végefelé teli volt tervekkel, ötletekkel, hirtelen érte a halál, 59 és fél éves korában, a második szívinfarktusának következtében hunyt el.
A fent említett adatokat Nyári Krisztián: Így szerettek ők ; a 12-es irodalom tankönyvemből és a Wikipédiáról írtam ki.
Most pedig az utolsó sorokban szeretnék kicsit mesélni a két könyvről, ami miatt most írtam Pilinszky Jánosról. Tavaly, 2021-ben volt a Pilinszky100, ugyanis 100 évvel ezelőtt született a költő, ennek alkalmából az először egész évben a centenáriumi évet tartottak, vagyis egész évben különböző programokkal emlékeztek meg Pilinszkyről. Ennek keretén belül a Poket zsebkönyvek kiadták a Szemközt a pusztulással egy ember lépked hangtalan, amiben mind a 20. század, mind a 21. század költői, írói megemlékeznek Pilinszkyről. Barátai, pálya társai mesélnek Pilinszkyvel kötött barátságukról a kötet első felében, míg a másodikban a kortársak írnak arról, hogyan ismerkedtek meg a költő munkáságával. Fantasztikus olvasmány! Az írások között megjelennek Pilinszky versei is és a róla készült fekete fehér fényképek.
Ha pedig már ennyi mindent megtudtam a költőről szerettem volna a munkásságában még jobban elmerülni, így megvettem az összes verseit és januárban sikerült is kiolvasnom.
Mind a két könyvet, valamint a fent említett Nyári Krisztián: Így szerettek ők című kötetet is csak ajánlani tudom, vedd a kezedbe kedves Olvasó! 💖
Értékelésem: ✯✯✯✯✯
(5/5)